تبلیغات
شهدادب - صفت در جایگاه هسته

گاهی صفت درجایگاه هسته ی گروه اسمی می آید  و ضمن اینکه ساختارجدیدی را در دستور زبان ایجاد می کند، هنجار مرسوم ومعمول گروه اسمی را - که اسم درجایگاه هسته می آید- می شکند، معنایی تازه خلق می کند.هنگامی که شاعر می گوید:           «من عریان تورا بر خواب هایم پوشیده ام »

صفت «عریان»جانشین اسم شده و مضاف قرار گرفته است  که علاوه بر بازی با دستوزبان فارسی، معنای جدیدی را خلق کرده است.گاهی این جانشینی به شکل مقلوب خودش را نشان می دهد اما با آنچه به عنوان «اضافه ی وصفی و مقلوب» در ادبیات می شناسیم تفاوت  دارد به این معنا که «صفت قبل از اسم آمده و به جای توصیف اسم خود، نقشی اسمی پذیرفته و جانشین آن می شود».

               « و آب تا بی کرانِ بال و پرواز مرغابی گسترده است»

«بی کران» که صفت است جانشین اسم شده و اسم بعد از آن ذکر شده است. ترکیب « بی کرانِ بال» از نظر معنایی هیچ شباهتی به«بالِ بیکران» ندارد و مفهومی بسیار عمیق تر و بدیع را منتقل می کند از آنجا که اسم قابل تصورترازصفت است، هنگامی که صفت جانشین اسم می شود تجسّم سازی بیشتری ایجاد می کند.

صفت در جایگاه هسته

 

         گاهی صفت درجایگاه هسته ی گروه اسمی می آید  و ضمن اینکه ساختارنویی را در دستور زبان ایجاد می کند، هنجار مرسوم ومعمول گروه اسمی را -که اسم درجایگاه هسته می آید- می شکند، معنایی تازه خلق می کند.هنگامی که شاعر می گوید «من عریان تورا بر خواب هایم پوشیده ام .صفت (عریان) جانشین اسم شده و مضاف قرار گرفته است  که علاوه بر بازی با دستوزبان فارسی، معنای جدیدی را خلق کرده است.

 

گاهی این جانشینی به شکل مقلوب خودش را نشان می دهد اما با آنچه به عنوان «اضافه ی وصفی و مقلوب» در ادبیات می شناسیم تفاوت  دارد به این معنا که «صفت قبل از اسم آمده و به جای توصیف اسم خود، نقشی اسمی پذیرفته و جانشین آن می شود»(علی پور، ۱۳۷۸، ص۱۱۳) .

 

« و آب تا بی کرانِ بال و پرواز مرغابی گسترده است»(ترابی،۱۳۸۶،  ص۲۴). «بی کران» که صفت است جانشین اسم شده و اسم بعد از آن ذکر شده است. ترکیب « بی کرانِ بال» از نظر معنایی هیچ شباهتی به«بالِ بیکران» ندارد و مفهومی بسیار عمیق تر و بدیع را منتقل میکند از آنجا که اسم قابل تصور تر از صفت است، هنگامی که صفت جانشین اسم می شود تجسم سازی بیشتری ایجاد می کند.

- See more at: http://avangardha.com/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%DA%A9%DB%8C-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%90-%D8%B4%D8%B9%D8%B1-%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%85/#sthash.nTnjgaBH.dpuf

برچسب ها: صفت درجایگاه هسته، دستورزبان استاد وحیدیان،

تاریخ : جمعه 21 آذر 1393 | 05:22 ق.ظ | نویسنده : شرافتی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.